Polica


Polica, Beskid Żywiecki

  • Pasmo Policy
  • Dojazd w góry
  • Propozycja wycieczki

Polica

Czas na kolejną część opowieści z Beskidu Żywieckiego. W tym artykule opiszę Pasmo Policy leżące na wschód od Babiej Góry.

Beskid Żywiecki, pasmo Policy
Pasmo Policy, widok ku wschodowi

Polica 1369 m n.p.m. jest bodaj najmniej znana i niestety rzadziej odwiedzana grupa górska Beskidy Żywieckiego, ale właśnie dzięki mniejszemu natężeniu ruchu turystycznego i swojej znacznej wysokości warta zobaczenia.

Dojazd w góry

Dojazd jest bardzo podobny jak dla wycieczki na Babią Górę. Najlepiej chyba dojechać do Zawoi. Szczegółowy opis drogi podaję tutaj. Dla urozmaicenia wycieczki i zwiększenia liczby atrakcji proponuję zostawić samochód przy dolnej stacji kolejki na Mosorny Groń. Jest tam wygodny parking. Aby uniknąć niespodzianek wcześniej należy się zapoznać z godzinami kursowania kolejki. Jako alternatywną trasę proponuję wariant rozpoczynający się z przełączy Lipnickiej. W obu przypadkach rozpoczynamy wędrówkę od wysokości nieco ponad 1000 metrów co pozwala uniknąć mozolnego podejścia z dolin i zaoszczędza siły na podziwianie atrakcji trasy.


Propozycja wycieczki na Policę

Zawoja Policzne wyjazd kolejką na Mosorny Groń 1046 m n.p.m. - Kiczorka (Hala Śmietanowa) 1298 m n.p.m. - Polica 1369 m n.p.m. - Schronisko PTTK na Hali Krupowej  (obiad)- powrót tą samą drogą.
- czas przejścia 5 godzin 20 minut plus postoje i jazda kolejką w obie strony (trasa średnio trudna);
- dystans: 12,8 km;
- suma podejść: 651 m.

Można oczywiście wybrać inny wariant np. z przełęczy Krowiarki.

Atrakcje trasy

1. Kolej linowa na Mosorny Groń


Kolej na Mosorny Groń, widok na Babią Górę
Widok z kolejki na Mosorny Groń w kierunku Babiej Góry

Podaję link do strony kolejki, gdzie można znaleźć cennik, rozkład jazdy i wiele innych cennych informacji. W czasie jazdy możemy podziwiać piękną panoramę masywu Babiej Góry (patrz zdjęcie powyżej). Ze stacji górnej (1046 m n.p.m.) rozpoczynamy wędrówkę grzbietami górskimi przez Kiczorkę w stronę Policy.

2. Pomnik upamiętniający zapomnianą katastrofę lotniczą samolotu LOT z 1969 roku,

w której zginęły 53 osoby. Jest to zupełnie niecodzienna atrakcja na górskiej wędrówce i chyba jedyne tego typu miejsce w polskich górach. Dobry punkt na na odpoczynek i chwilę refleksji. Dla ciekawych podaję link do  opisu katastrofy w Wikipedii.

Beskid Żywiecki, Polica - pomnik ofiar katastrofy
Pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 1969 roku

3. Rezerwat przyrody "Na Policy"

Las na tej wysokości różni się zdecydowanie od znanych z nizin plantacji drzew prowadzonych przez Lasy Państwowe. Trzeba tylko wędrując uważnie rozglądać się dookoła, by dostrzec potęgę przyrody i jej zdolność do adaptacji w każdych warunkach środowiskowych.

Beskid Żywiecki, Polica - widok na Diablak (Babia Góra)
Widok za szczytu Policy na Babią Górę (Diablak)

4. Widoki

Na zdjęciu poniżej widok na Tatry, czyli to co "tygryski" lubią najbardziej.

Beskid Żywiecki, Polica - widok na Tatry
Widok z Policy na Tatry

5. Schronisko PTTK na Hali Krupowej

Dotarcie do schroniska jest okazją do regeneracji sił i poczucia atmosfery turystyki górskiej. Zwłaszcza, że dzięki swemu położeniu nie jest to "kombinat turystyczny" ale prawdziwe schronisko.

Beskid Wysoki, schronisko na Hali Krupowej


6. Cisza i spokój wśród przyrody



Beskid Żywiecki, Polica
Widok od zachodu w kierunku Policy

Te cechy chyba najlepiej oddają atmosferę tej okolicy. I jeszcze tak jakaś nostalgia wywołują u mnie chęć powrotu w te miejsca.

Planując wycieczkę nie wolno nam zapomnieć o bezpieczeństwie. Główne zagrożenia płyną ze strony pogody (zimno i deszcz). Gdy już rozpoczniemy wędrówkę to musimy wrócić do punktu początkowego niezależnie od warunków.

Zobacz także:
Beskid Żywiecki - Babia Góra
Beskid Żywiecki - Lipowska, Rysianka

1 komentarz:

  1. W województwie dolnośląskim polecam odwiedzić Polanicę Zdrój. Byłem tam na noclegu w górach i bardzo mi się podobało.

    OdpowiedzUsuń