Babia Góra


Babia Góra

  • Babia Góra (Beskid Żywiecki)
  • Dojazd, parking
  • Propozycja wycieczki

Pora na wycieczkę w najwyższe partie Beskidu Żywieckiego czyli na Babią Górę 1725 m n.p.m.
Wchodząc na szczyt zaliczmy jednocześnie najwyższy punkt Beskidu Wysokiego, Beskidów jako całość i najwyższy punkt w Polsce poza Tatrami. Dla głównego szczyty funkcjonuje nazwa Diablak, a leżący trochę na północny-wschód mniejszy szczyt Mała Babia Góra (1517 m n.p.m.) zwany jest Cyl. 

Babia Góra, Diablak, Beskid Żywiecki
Widok na partie szczytowe Babiej Góry (Diablaka) z Mosornego Gronia

Dojazd w góry, Zawoja

Dojazd samochodem z Krakowa zajmie nam około 1,5 godziny, a z Katowic około 2 godzin (drogi beskidzkie niestety do najszybszych nie należą). Popularny i w miarę wygodny jest dojazd drogą krajową nr 28 od Wadowic, przez dość atrakcyjne widokowo okolice powstającego zbiornika Świnna-Poręba i dalej Maków Podhalański. Za Makowem skręcamy w lewo w drogę 957. Przez Białkę i Skawicę docieramy do Zawoi. To jeszcze nie zwiastuje szybkiego końca podróży bo miejscowość Zawoja należy do najdłuższych w Polsce. Początkowo z lewej strony góruje nad nami pasmo Policy, a później odsłania się i widok na samą Babią, ponieważ różnica wysokości pomiędzy drogą a wierzchołkami gór dochodzi do 1 kilometra wrażenia są jedyne w swoim rodzaju, a na pewno najsilniejsze w Beskidach. Jeżeli u uczestników wycieczki pojawi się obawa "czy damy radę tak wysoko wyjść?", to proszę się nie martwić, samochodem dojeżdżamy dalej aż na wysokość 1012 m n.p.m. na Przełęcz Krowiarki zwaną też Lipnicką. Trasa ta może być szczególnie polecana na powrót, bo w Wadowicach czekają przecież "kremówki papieskie", a po całodziennej wycieczce górskie dodatkowe kalorie nikomu krzywdy nie zrobią. Dla podróżujących od strony Żywca godny polecenia jest skrót przez Stryszawę omijający Suchą Beskidzką i Maków Podhalański. Wymaga on jednak posiadania nawigacji, bo trasa nie jest oznakowana oraz ponad minimalnych umiejętności kierowcy, gdyż droga jest wąska, kręta i momentami stroma.



Parking na przeł. Krowiarki

Współrzędne parkingu na Przełączy Krowiarki to N 49.5876, E 19.5845. Jadąc od strony Zawoi wjazd na parking znajduje się kawałek za przełęczą  po lewej stronie drogi. Opłata za całodzienny postój to bodajże 10,- zł.

Babiogórski Park Narodowy

Tereny szczytowe Babiej Góry leżą na ternie Babiogórskiego Parku Narodowego. Za wstęp do parku pobierana jest opłata w wysokości:
  • bilet normalny - 5,00 zł
  • bilet ulgowy    - 2,50 zł
  • dzieci do 7 lat - bezpłatnie.

Nie są to pieniądze całkiem stracone, gdyż bilet wstępu do ma dość atrakcyjną formę graficzną i może sam w sobie stanowić pamiątkę z wycieczki. Nie polecam "omijać" punktu sprzedaży biletów, ani schodzić z wyznaczonego szlaku, gdyż teren parku jest regularnie patrolowany.

Planując wycieczkę zalecam wejść na stronę Babiogórskiego Parku Narodowego i zapoznać się z informacjami o warunkach panujących na szlakach i o ich ewentualnym zamknięciu. Ponadto warto zapoznać się z atrakcjami przyrody, która nas będzie zewsząd otaczać.

Beskid Żywiecki, Babia Góra przyroda
Przyroda w górach zachwyca

Propozycja wycieczki na Babią Górę

Przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.) - Sokolica (1367 m n.p.pm) - Babia Góra (1725 m n.p.m.) - Przełęcz Brona (1498 m n.p.m) lub dla fanów łańcuchów trudniejsze zejście przez Perć Akademików szlakiem żółtym - Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach (1188 m n.p.m.) - powrót Górnym Płajem szlak niebieski przez Mokry Stawek na Przełęcz Krowiarki (1012 m n.p.m.).
- czas przejścia: 5 godzin 35 minut + postoje (trasa średnio trudna);
- dystans: 13,3 km;
- suma podejść: 824 m.

Beskid Żywiecki, punkt widokowy Sokolica
Punkt widokowy na Sokolicy z grzbietu Babiej Góry

Uwaga: powyższa trasa jest bardzo atrakcyjna, ale wymaga dobrej pogody i sprawdzonej kondycji od wszystkich uczestników, gdyż przez większość czasu znajdujemy się na odsłoniętym terenie, który może być smagany wiatrem i deszczem i na dużej wysokości (na poziomie 1700 m  temperatura jest średnio o 10 st C niższa niż w mieście na poziomie około 200 m). 
W przypadku wątpliwości proponuję rozważyć wariant trasy rozpoczynający się w dzielnicy Zawoi Markowa (716 m n.p.m.) i podejście przez las szlakiem zielonym do schroniska na Markowych Szczawinach, a stąd w zależności od warunków i kondycji atak na szczyt przez Przełęcz Brona lub Percią Akademików). Parametry tego wariantu to: czas 5:20 h; dystans 11,9 km; suma podejść 1003 m!. 

Atrakcje na trasie

1. Przyroda Babiej Góry

otaczająca nas na każdym kroku poprzez wszystkie piętra roślinności od lasów, przez kosodrzewinę, aż po łąki alpejskie i momentami gołe kamienie.

2. Widoki, punkt widokowe

 Widoki we wszystkich kierunkach otwierają się powyżej górnej granicy lasu ...

widok Babia Góra, Sokolica
Widok na Sokolicę, w tle pasmo Policy

... i pozostają z nami przez całe niezbyt strome podejście granią ...

Babia Góra, szlak czerwony
Szlak czerwony prowadzi główną granią

... aż wreszcie pojawi się przed nami  bardzo rozległa kopuła szczytowa, gdzie zwykle gromadzi się wielu turystów.

Babia Góra, szczyt Diablaka
Widać już szczyt


3. Szczyt Babiej Góry (Diablak)

Zdobycie szczytu "Królowej Beskidów" to wielka satysfakcja dla każdego turysty.Na szczycie znajdziemy ponadto mur osłaniający od wiatru i tablicę poświęconą Papieżowi.

Babia Góra, Jan Paweł II, tablica pamiątkowa
Tablica pamiątkowa poświęcona papieżowi Janowi Pawłowi II


Ze szczytu otwiera się widok ku wschodowi na Małą Babią (Cyl) i dalsze pasma Beskidu Wysokiego.

Mała Babia Góra, Cyl
Widok ze szczytu Diablaka w kierunku zachodnim. Widać Małą Babią Górę (Cyl)

4. Szlak górski

Zejście przypomina trochę Tatry. Szlaki są wyłożone kamieniami i dobrze oznakowane.

Babia Góra (Diablak) - przełęcz Brona
Zejście ze szczytu Diablaka na przełęcz Brona

Kopuła Diablaka zostaje w tyle


Babia Góra , Diablak - widok na szczyt z czerwonego szlaku
Widok na szczyt Babiej Góry z północnego-zachodu

5. Schronisko PTTK na Markowych Szczawinach

Schodząc coraz niżej wracamy do lasu i docieramy do schroniska PTTK na obiad.

6. Górny Płaj

 Jest to nazwa drogi biegnącej prawie poziomo odpowiednik tatrzańskiej ścieżki nad reglami.

7. Mokry Stawek

Jedno z nielicznych jezior polodowcowych leżących poza Tatrami. Warto zejść kilka kroków w bok i podziwiać kolor wody.

Pogoda w rejonie Babiej Góry

Przy wyprawie na Babią Górę pogoda odgrywa niezwykle istotną rolę. Rejon ten ze względu na swoją wysokość i odosobnienie bardzo często przykrywa się chmurami. Pamiętajmy, że temperatura spada o 0,6 stopnia na każde 100 metrów wysokości, a wiatr wiejący znacznie silniej na wysoko położonych odsłoniętych łąkach w połączeniu wilgocią w powietrzu silnie wychładza organizm człowieka. Granica między przyjemną wycieczką, a tragedią jest niezwykle cienka. Jeżeli mamy wątpliwości co do pogody, lepiej przełożyć wyjazd na inny termin. Jeżeli mamy wątpliwości co do kondycji i formy uczestników, wybierzmy inny szlak.

Zobacz także:
Beskid Żywiecki - Polica
Beskid Żywiecki - Lipowska, Rysianka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz