Świebodzin


Świebodzin, Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 

Opis Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Pomnik w liczbach
Jak dojechać
Wrażenia z miejsca
Sanktuarium



Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata


Figura Chrystusa w Świebodzinie
Figura Chrystusa - postacie ludzkie u jej stóp oddają skalę pomnika
Artykuł ten poświęcony jest jednemu z najbardziej rozpoznawalnych pomników jaki powstał we współczesnej Polsce. Mowa oczywiście o pomniku – wotum wdzięczności za Rok Jubileuszowy 2000 i Intronizację Chrystusa Króla na Ziemi Świebodzińskiej.

Charakter miejsca

33 metrowa, najwyższa na świecie Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie jest póki co bardziej atrakcją turystyczną i miejscem na odpoczynek w podróży nad Bałtyk, niż miejscem modlitwy. Jednak jest to miejsce warte odwiedzenia o czym świadczy nasilający się ruch pielgrzymkowy i liczne osoby przybywające w to miejsce indywidualnie.


Dojazd i parking

Dojazd do pomnika jest niezwykle łatwy, gdyż wzniesiono go w pobliżu drogi ekspresowej S3 i jest z niej doskonale widoczny ze względu na swoje rozmiary i lokalizację na niewielkim wzniesieniu. Z drogi S3 należy zjechać na węźle drogowym Świebodzin Południe następnie na rondzie w lewo i ostro w prawo w kierunku centrum Świebodzina. Mijamy po drodze Hipermarket Tesco ze stacją benzynową i w prawo zjeżdżamy na obszerny i bezpłatny parking. Nie sposób się zgubić gdyż figura jest cały czas widoczna. Współrzędne parkingu do nawigacji to   N 52.2362, E 15.54239. Od drogą węzła na S3 do parkingu wynosi około 2 km, a w linii prostej to zaledwie kilkaset metrów. Przypominam, że droga S3 to trasa Lubin - Zielona Góra - Szczecin, a więc trasa dla wszystkich, którzy udają się nad zachodnie wybrzeże. Tych, którzy podróżują autostradą A2 Warszawa - Poznań - Berlin informuję, że figura Chrystusa znajduje się 12 km (8 minut jazdy) od węzła Jordanowo.


Atrakcje



Na miejscu widok jest imponujący, o monumentalności pomnika świadczy porównanie wielkości osób stających u podstawy pomnika z wielkością postaci Chrystusa, wrażenie dodatkowo potęguje ukształtowanie terenu. Z parkingu idziemy się pod górę wzdłuż powstających stacji drogi krzyżowej i zagospodarowującego się ciągle terenu do podstawy rzeźby.

Świebodzin, widok figury Chrystusa
Widok z tarasu pionowo w górę

Dookoła całej figury zbudowano galeryjkę dla odwiedzających. Spojrzenie w górę zapiera dech. Nie mniej atrakcyjna jest także panorama Świebodzina i okolic widziana z tej perspektywy.

Widok Świebodzina
Widok z tarasu na Świebodzin


Informacje techniczne

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej figurachrystusakrola.pl 
Przytoczę tu tylko kilka wybranych z tej strony informacji technicznych: 
  • Głowa - wysokość 4,6 m; waga bez korony 3 tony.
  • Korona - pozłacana płatkami szlak metalu blacha alumininiowa; waga 500 kg.
  • Tors -  składa się z 8 elementów wykonanych z siatkobetonu oraz 2 elementów z pianki i poliestru. Wszystkie piętra mają po 240 cm wysokości.
  • Ramiona - rozpiętość 26 m; waga 25,1 ton.
  • Dłonie - 3,5 m długości; waga ok. 600 kg (jedna dłoń)
  • Całkowity ciężar pomnika to około 470 ton.


Sanktuarium

W przenośni i dosłownie w cieniu pomnika Chrystusa Wszechświata leży Sanktuarium Milosierdzia Bożego - macierzysta parafia dla nieżyjącego już Księdza Prałata Sylwestra Zawadzkiego - inicjatora budowy figury. Aby je odwiedzić wystarczy z pod figury podjechać 500 m prostą drogą w stronę centrum Świebodzina.

Zobacz także
Jezioro Łagowskie - atrakcje w okolicy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz