Mieszkanie wakacyjne

Włochy apartamenty

Moje wakacje

Jeżeli postanowiliśmy udać się na wakacje do wynajętego mieszkanie wakacyjnego, co jest w miarę wygodnym i tanim sposobem spędzenia urlopu, to z pewnością pomocne będą poniższe wskazówki. Szczegółowe zasady mogą się różnić u poszczególnych wynajmujących oraz są bardzo podobne w wielu krajach (dotyczą nie tylko Włoch). Generalnie zasady są takie:

Rezerwacja

Rezerwacji możemy dokonać bezpośrednio w agencji wynajmującej daną nieruchomość lub pośrednio poprzez biuro podróży za pomocą:
  • formularza za strony internetowej,
  • e-mailu,
  • zgłoszenia telefonicznego lub faksowego,
  • osobistej wizyty w biurze podróży,
Jest to także dogodny moment do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości i ostatecznej decyzji co do wyboru ośrodka i terminu wyjazdu.


Płatności

W celu potwierdzenia rezerwacji musimy wpłacić zaliczkę w wysokości około 30 % całości opłaty za pobyt. Biura podróży zwykle żądają wpłaty całości kwoty do 30 dni przed wyjazdem. W przypadku rezerwacji bezpośredniej brakującą kwotę wpłacamy na miejscu w chwili przyjazdu. Na miejscu w chwili przyjazdu płacimy też dodatkowe opłaty (jeżeli występują) o czym czytaj poniżej.

Rezygnacja

Warunki rezygnacji mogą dosyć znacznie się różnić. Zwykle jeżeli nie zgłosimy rezygnacji najpóźniej na miesiąc przed terminem nie mamy co liczyć na zwrot zaliczki, ponadto możemy być obciążeni dodatkowymi kosztami, jeżeli nikt nie zgłosi się na nasze miejsce. Ponadto jeżeli w trakcie pobytu będziemy zmuszeni do wcześniejszego wyjazdu, to raczej też nie otrzymamy zwrotu za niewykorzystany czas wynajmu.

Cena

Zwykle podawana w ofercie cena jest opłatą za wynajęcie mieszkania. Należy bardzo uważnie doczytać, ewentualnie dopytać się, co cena obejmuje, a czego nie. Informacje te są zwykle podawane drobnym drukiem gdzieś na dole strony. Opłaty dodatkowe musimy uiścić na miejscu, w miejscowej walucie zwykle w gotówce w momencie przyjazdu. Należy wiec być na nie przygotowanym. Należą do nich:
  • zużycie mediów: woda, prąd, ogrzewanie - zwykle jest to wliczone do czynszu, jeżeli nie to płacimy w dniu wyjazdu po odczycie liczników. Ogrzewanie bywa często zryczałtowane liczone za liczbę dni.
  • opłata za sprzątanie końcowe,
  • lokalny podatek turystyczny - ustalają go poszczególne gminy, wysokość bywa uzależniona od wieku uczestników i długości pobytu.
  • opłata za miejsce parkingowe - zwykle jedno miejsce parkingowe na mieszkanie jest już w cenie pobytu, lecz gdy przyjedziemy np dwoma samochodami to musimy za drugie miejsce dopłacić lub zostawić samochód poza terenem rezydencji. Podobnie może też być w przypadku zadaszonego garażu. Miejsca bardzo często są numerowane.
  • opłata za wypożyczenie pościeli  i ręczników
  • opłata za wypożyczenie łóżeczka niemowlęcego i/lub krzesełka dla dziecka
  • opłata za lokalną kartę turystyczną
  • dopłata do klimatyzacji,
  • serwis plażowy,
  • inne,
Nie wszystkie te opłaty będą nas dotyczyły, niektóre są obowiązkowe, a niektóre opcjonalne (np. pościel i ręczniki możemy przywieźć ze sobą). Może się zdarzyć, że biuro podróży, aby obniżyć cenę oferty i zyskać klientów wyrzuci możliwie dużo opłat z ceny wyjazdu. Nie znaczy to że wakacje będą tańsze, po prostu wtedy musimy więcej zapłacić na miejscu. Dlatego zawsze dokładnie czytajmy i porównujmy oferty.

Przyjazd

Przed przyjazdem otrzymujemy voucher z podanym adresem (czasem z mapką), datą i godzinami przyjazdu. Pod tym adresem mieści się biuro-recepcja, w którym otrzymamy klucze do naszego wakacyjnego mieszkania. Tam też załatwiamy wszystkie formalności meldunkowe i wpłacamy kaucję i ewentualne inne opłaty. Ważne jest przybycie w określonych godzinach podanych w voucherze. Bardzo rzadko zdarza się, że recepcja jest czynna całą dobę. W większości jest to 8 godzin dziennie z przerwą w okolicach południa. Dla włochów przerwa południowa jest święta i nawet jeżeli biuro jest otwarte to i tak załatwienie w tym czasie jakiejkolwiek sprawy zależy tylko od dobrej woli jego pracownika. Przeważnie godziny przyjazdu to czas pomiędzy 16 a 19. Jeżeli zdarzy nam się opóźnienie w podróży należy bezwzględnie przedzwonić do biura (numer telefonu zwykle podany jest w voucherze) oczywiście w godzinach jego pracy i poinformować o tym fakcie. Jeżeli nasze opóźnienie jest niewielkie to być może pracownik pozostanie trochę dłużej by wydać nam klucze (zdarza się, że za takę usługę jest pobierana dodatkowa opłata) lub przekaże nam te klucze w inny sposób. Gdy to będzie niemożliwe czeka nas nocleg pod gołym niebem, aż do otwarcia biura następnego dnia rano.
We włoszech obowiązują przepisy meldunkowe i jeżeli nie uczyniliśmy tego wcześniej (na specjalnym formularzu pobranym ze strony internetowej lub otrzymanego drogą mailową) musimy na miejscu wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zwykle tylko osoba, na którą jest zarezerwowany nocleg proszona jest o okazanie dokumentu tożsamości, ale może być o oto poproszony każdy z uczestników. 

Dodatkowe osoby, zamiana osób, zwierzęta

Jeżeli przed wyjazdem chcielibyśmy zmienić skład grupy to najlepiej zapytać o to możliwie jak najwcześniej np. mailowo lub telefonicznie. Jeżeli rezerwacja odbywa się poprzez biuro podróży to jest większy kłopot, bo biuro jako pośrednik musi się zwrócić do wynajmującego, uzyskać odpowiedź i dogadać sprawy ewentualnej zmiany odpłatności. Gdy rezerwujemy bezpośrednio, to jeżeli pojemność mieszkania na to pozwala nie powinno być problemu.

Więcej uczestników

Pamiętajmy jednak, ze dodatkowa osoba zużywa media i być może trzeba będzie za to dopłacić. Wysokość takiej dopłaty zależy od sposobu kalkulacji ceny za wynajem mieszkania. Dlatego informacje najlepiej uzyskać mailowo (mamy wtedy to na piśmie).
Pamiętajmy, że nikt nie zgodzi się na większą liczbę osób niż przewiduje pojemność mieszkania, co wynika z kliku przyczyn, o których za chwilę.
Naprawdę nie róbmy wiochy i nie zabierajmy "po cichu" kogoś dodatkowego (np. dziecka sąsiada). Wprawdzie raczej nie należy się spodziewać łapanki i liczenia gości w mieszkaniu ale pamiętajmy, że:
  • obowiązują przepisy meldunkowe, a w niektórych gminach także podatki lokalne i za ich egzekwowanie odpowiada wynajmujący nam mieszkanie. Dodatkowa osoba nie jest ani zameldowana, ani nie zapłaciła podatku co jest wykroczeniem.
  • wprawdzie nikt specjalnie urządza apelu i liczenia osób, ale bardzo często pracownik biura udaje się z nami, aby pokazać nam mieszkanie wtedy bardzo łatwo mu policzyć ile osób znajduje się w samochodzie, ponadto w czasie naszego pobytu może przyjść ktoś, żeby np. coś naprawić, podlać kwiatki, czy wręczyć nam ankietę satysfakcji klienta,
  • wyposażenie mieszkania dostosowane jest ściśle do liczby osób i dodatkowa osoba ponad normę naprawdę bardzo pogarsza komfort całej grupy na skutek braku miejsca do spania, miejsca przy stole, talerzy, sztućców, itd.
W przypadku ujawnienia dodatkowej osoby grozi nam zapłata kary i konieczność natychmiastowego opuszczenia mieszkania.

Mniej uczestników

Jeżeli zdarzy się sytuacja odwrotna, tzn pojedzie mniej uczestników niż zgłoszono, to szansa na zmniejszenie opłaty zależy od sposobu kalkulacji ceny i czy wynajmującemu uda się zamienić mieszkanie na mniejsze.

Zamiana uczestników

Z zamianą osób na inne raczej nie powinno być problemu, o ile nie ulega zmianie główny uczestnik tzn. osoba na którą jest rezerwacja. Należy ponadto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach cena zależy od wieku uczestników (zniżki dla dzieci, seniorów itp.) oraz, że niektóre miejsca do spania mogą się nadawać tylko dla dzieci poniżej określonego wzrostu.

Zwierzęta

Na zwierzęta zawsze musimy mieć zgodę i jest za nie przewidziana dodatkowa opłata.

Zachowanie uczestników

Na świecie naprawdę podchodzi się poważnie do zachowania cieszy nocnej, a także ciszy w godzinach południowych tzw. sjesty co może być dla nas zaskoczeniem. Wynajmujący nie może pozwolić sobie na to, żeby goście skarżyli się na brak spokoju czy czuli się zagrożenia i wyjechali z poczuciem nieudanych wakacji. Podobnie nie może sobie pozwolić na dewastację majątku ośrodka.

Wyposażenie apartamentów

Mieszkania wakacyjne są wyposażone w:

  • miejsca do spania w postaci łóżek, które mogą być pojedyncze, podwójne (tzw małżeńskie), piętrowe oraz ewentualnie rozkładanego tapczanu w salonie. Jeżeli w ofercie dla danego mieszkania jest podana liczba osób 4/6 oznacza to zazwyczaj 4 miejsca w łóżkach i 2 na tapczanie. Dodatkowo znajdziemy odpowiednią liczbę poduszek i kocy do okrycia się. Kocy tych nie zabieramy na plażę. 
  • umeblowanie w postaci szaf na ubrania zazwyczaj po jednej w każdym z pokoi i wieszaków w korytarzu, szafek na zastawę kuchenną, stołu i krzeseł. Na balkonie, tarasie często znajdziemy rozkładaną suszarkę na ubrania.
  • kuchnię w postaci kuchenki gazowej lub elektrycznej 4 lub 2 palnikowej czasami z piekarnikiem, zlewozmywak zwykle jednokomorowy i suszarkę do naczyń. Lodówkę, czajnik bezprzewodowy lub ekspres przelewowy.
  • zastawę stołową i naczynia kuchenne w postaci talerzy do zupy i drugiego dania, filiżanek do kawy z podstawkami, kubków, sztućców (łyżki, łyżeczki, noże i widelce), noża kuchennego, otwieracza do wina i podobnych akcesoriów. Co do garnków to jest to zawsze wielka niewiadoma. Zwykle jest patelnia i kilka ganków różnej wielkości z pokrywkami.
  • łazienkę z umywalką, szafką i lustrem oraz kabiną prysznicową, ubikacją i bidetem. W łazience zwykle znajdziemy mopa, wiadro i miotłę. Czasami jest elektryczna suszarka do włosów.
  • instalacje elektryczną 230V i oświetlenie, zimną i ciepła wodę w łazience i kuchni. Czasami jest ogrzewanie, klimatyzacja, telefon. We włoszech występują 2 rodzaje gniazdek elektrycznych: szerokie przeznaczone do wtyczki z uziemieniem (czajnik, lodówka, kuchenka, itp.) oraz wąskie tylko na wtyczkę z dwoma bolcami (ładowarka telefonu, radio, lampka nocna itp).

Musimy ze sobą zabrać z domu:

  • ścierki kuchenne, płyn do mycia naczyń,
  • papier toaletowy, mydło, szampon, pastę i szczoteczki do zębów,
  • żywność i przyprawy (sól, pieprz, itp.) wg upodobania,
  • w przypadku mniejszych dzieci zbawienne może się okazać zabranie nocnika oraz ulubionego talerzyka, kubeczka, itp.
  • typowe akcesoria wakacyjne jak klapki na nogi, krem przeciwsłoneczny itp,
  • warto mieć apteczkę, gdyż dosyć prawdopodobne są typowe wakacyjne dolegliwości jak: otarcia naskórka i skaleczenia, oparzenia od słońca lub napojów, stany podgorączkowe, problemy z gardłem od zimnych napojów i klimatyzacji.
Wprawdzie te rzeczy możemy teoretycznie bez problemu kupić  na miejscu w pobliskim supermarkecie, ale po co przepłacać.

Wyposażenie mieszkania powinno pozwolić na przygotowanie pełnego obiadu, ale nie po to jedziemy na wakacje, żeby stać przy garach. Korzystajmy z plusów jakie daje własna kuchnia czyli możliwość jedzenia w porach dla nas dogodnych zwłaszcza śniadań i kolacji, przygotowania specjalnych posiłków o dowolnej porze dla dzieci, osób na diecie, organizowania całodniowych wycieczek. Kilka obiadów warto zjeść w lokalne  restauracji czy pizzerni aby zakosztować miejscowej tradycji kulinarnej.

Kaucja

Po przyjeździe na miejsce musimy wpłacić kaucję na poczet ewentualnych szkód. Jest to kwota w okolicach 100 - 150 Euro za mieszkanie. Pieniądze te odzyskamy w dniu wyjazdu przy zwrocie kluczy. Jesteśmy zobowiązani do dbania o ściany, podłogi, meble i sprzęt gospodarstwa domowego, w tym (naczynia kuchenne, lodówka, materace, etc ...). Za ewentualne zniszczenia będziemy musieli zapłacić. Jeżeli zniszczenia przekroczyłyby wartość kaucji gospodarz może żądać od nas dodatkowych pieniędzy. Musimy więc uważać na dzieci, żeby nie rysowały po ścianach oraz zbytnio nie szaleć przy degustacji lokalnych trunków. Na zgłoszenie zauważonych w mieszkaniu usterek mamy czas przeważnie 24 godziny od przyjazdu. Wprawdzie nie spotkałem się z sytuacją kontroli stanu mieszkania przy wyjeździe i problemów ze zwrotem kaucji, ale pamiętajmy że po nas przyjadą tacy sami jak ludzie jak my i też będą chcieli mieć fajne wakacje.

Sprzątanie końcowe

Mieszkanie musimy pozostać schludne, czyste i wolne od śmieci, butelek, opakowań, wszystkie szafki i półki powinny być czyste, naczynia umyte, lodówka pusta i rozmrożona z otwartymi drzwiami. Jeśli mieszkanie nie jest czyste zgodnie z regulaminem zostaniemy obciążeni kosztami sprzątania wg cennika. Jeżeli z oferty wczasowej wynika, że to gospodarz sprząta mieszkanie za opłatą to i tak musimy pozostawić w czystości kącik kuchenny (pozmywać naczynia). Pamiętajmy, że tam tak jak w Polsce obowiązują przepisy o sortowaniu śmieci.

Wyjazd

Mieszkanie musimy opuścić zwykle do godziny 10 ostatniego dnia pobytu. Jeżeli ze względu na długą podróż chcielibyśmy wyjechać wcześnie rano jeszcze przed otwarciem biura (z reguły około godziny 8), to należy o tym zamiarze powiadomić recepcję i ustalić miejsce pozostawienia kluczy z mieszkania (często służy do tego specjalna skrzynka). Niedogodnością takiego wcześniejszego wyjazdu jest to, że wtedy gospodarz sam sprawdza mieszkanie i jeżeli uzna, że wszystko jest w porządku to wyśle na kaucję pocztą na nas adres oczywiście z opóźnieniem i potrąceniem kwoty opłaty za przelew.

Podróż

Podróż składa się z dwóch etapów: przygotowania i podróży właściwej

Przygotowanie do podróży

  • Samochód musi być w pełni sprawny jak do przeglądu technicznego (bezwzględnie sprawne elementy zwracające uwagę jak wszystkie światła, nie może z niego nic kapać, ani dymić) i wyposażony zgodnie z przepisami. Warto mieć apteczkę wg normy DIN, kamizelki odblaskowe w ilości wystarczającej dla wszystkich dorosłych, zapasowy komplet żarówek i bezpieczników.
  • Planowanie trasy podróży. Tutaj z pomocą przychodzą różne strony internetowe jak "google maps" i inne, przy pomocy których możemy wyznaczyć trasę i orientacyjny czas przejazdu. Jeżeli w czasie podróży będziemy posługiwać się nawigacją gps to bardzo wskazane jest sprawdzenia jaką trasę wyznaczyła nam nasza nawigacja i skorygowanie jej wg naszych potrzeb i upodobań koniecznie jeszcze przed wyjazdem, tak aby w czasie jazdy możliwie nic nas już nie rozpraszało.
  • Planowanie czasu podróży. Ogólna zasada mówi, że im grupa bardziej liczna, tym wolniej się przemieszcza, co oznacza dłuższe i częstsze postoje. W praktyce należy przyjąć postój około 30 minut co 2 do 2 i pół godziny jazdy. Do czasu jazdy dodać tak dla bezpieczeństwa 5 do 10 % na korki, objazdy itp. Zaplanować czas na zakup i zainstalowanie winiet (Czechy, Austria), postój na bramkach opłat na autostradach (Włochy, Polska). Jeden z postoi zaplanować jako godzinny na zjedzenie obiadu. Na koniec dodać jeszcze z 2 godziny zapasu do zamknięcia biura.
  • Podróż. Należy strać się być spokojnym i wyluzowanym. Nie wdawać się w żadne wyścigi drogowe. Liczba i perfidia ustawienia fotoradarów i kamer zwłaszcza w Austrii jest bez porównania większa niż w Polsce. Ponadto zwracać należy uwagę na odległość przed poprzedzającym nas pojazdem zwłaszcza w tunelach i na autostradach. Za niezachowanie bezpiecznej odległości (50 m) grozi mandat. Widoki w szczególności podczas przejazdu przez Alpy naprawdę zapierają dech. To już też są wakacje.



1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o apartamenty nad morzem to zwracam uwagę na asortyment pokoi oraz o ewentualne miejsce parkingowe i place zabaw dla moich pociech aby każdy miło spędził czas na wakacjach.

    OdpowiedzUsuń