Wisla Malysz

Wisła - galeria Adama Małysza

Galeria trofeów sportowych Adama Małysza



Atrakcje - czyli co możemy zobaczyć?

Trofea sportowe

Dorobek Adama Małysza i tym samym liczba zdobytych przez niego trofeów jest imponująca. Jest to naprawdę spory procent całego dorobku polskiego sportu. Wymienię o niektórych eksponaty.

Medale olimpijskie

Jak do tej pory polscy sportowcy w skokach narciarskich, zdobyli siedem medali olimpijskich. Przypomnijmy je:

  • 3 złote
    1. Wojciech Fortuna - Sapporo (1972)
    2. Kamil Stoch - Soczi (2014), konkurs na normalnej skoczni
    3. Kamil Stoch - Soczi (2014), konkurs na dużej skoczni
  • 3 srebrne
    1. Adam Małysz - Salt Lake City (2002), konkurs na dużej skoczni
    2. Adam Małysz - Vancouver (2010), konkurs na normalnej skoczni
    3. Adam Małysz - Vancouver (2010), konkurs na dużej skoczni
  • 1 brązowy
    1. Adam Małysz - Salt Lake City (2002), konkurs na normalnej skoczni
Cztery z tej siódemki medali możemy zobaczyć w tej galerii:

Galeria trofeów sportowych Adama Małysza
Medale olimpijskie

Kryształowe kule

czyli nagrody przyznawane przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) za zwycięstwo w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata. Adam Małysz zdobył cztery takie trofea w latach w latach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 oraz 2006/2007. Oprócz niego takie trofea zdobył Kamil Stoch, a w innych dyscyplinach Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) i Tomasz Sikora (biathlon).


Galeria trofeów sportowych Adama Małysza
Kryształowe kule

Medale z konkursów  indywidualnych Pucharu Świata

Adam Małysz triumfował 39 razy, a łącznie 92 razy stawał na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Świata. Dla wielu zawodników zdobycie choćby jednego takiego medalu jest celem kariery, a tu mamy ich tak wielkie bogactwo, to świadczy o wybitności tego sportowca.

Galeria trofeów sportowych Adama Małysza
Medale z konkursów skoków

Sprzęt sportowy

W galerii znajdziemy wiele kostiumów, nart i innych akcesoriów.
Galeria trofeów sportowych Adama Małysza
Kostiumy do skoków narciarskich

Informacje praktyczne w tym cennik i godziny otwarcia znaleźć można na  oficjalnej stronie galerii.

Dojazd

Dojazd do galerii jest dosyć prosty. Znajduje się ona w Wiśle (niedaleko centrum tego miasta) tuż obok ronda na którym zbiegają się drogi z Istebnej, Malinki, Dziechcinki i centrum Wisły. Na wspomnianym rondzie zjeżdżamy w kierunku Istebnej i przełęczy koniakowskiej. Po przejechaniu zaledwie kilkudziesięciu metrów skręcamy w lewo w wjazd do pierwszej posesji (tuż za stacją benzynową) na znajdujący się tam parking.

Parking

Galeria trofeów sportowych Adama Małysza posiada własny wygodny i bezpłatny parking.

Wisla zapora

Wisła Czarne - zapora

Zapora wodna w Wiśle Czarne

Zapora

Zapora wodna w Wiśle Czarne to dla turystów zwykle tylko jeden z punktów dłuższej wycieczki lub cel krótkiego wypadu. Jednak ze względu na swoją dostępność i bliskość innych atrakcji turystycznych jest warta uwagi. Z oficjalnej strony miasta Wisła dowiemy się, że zapora została zbudowana w latach 1968 – 1973 jako zbiornik wody pitnej. Łączy wody potoków Białej i Czarnej Wisełki. Jej wymiary to pojemność 4.941.000 m3, wysokość tamy 30 m, długość 280 m. Tama oprócz swoich funkcji użytkowych, stanowi również atrakcję turystyczną jako deptak spacerowy. Więcej informacji na oficjalnej stronie miasta Wisła

Zapora - Wisła Czarne
Deptak na zaporze

Atrakcje zapory w Wiśle Czarne

Spacerując po koronie zapory oprócz podziwiania samej konstrukcji i oddychania górskim powietrzem możemy zobaczyć także Rezydencję Prezydenta RP ... 


Wisła Czarne - zapora
Widok na Zamek Prezydenta RP


... jezioro i otaczające je szczyty Beskidu Śląskiego z najbardziej znanymi jak Barania Góra ...

zapora - Wisłą Czarne
Widok z zapory na jezioro (w tle Barania Góra)

... i Czantoria (w przeciwnym kierunku).

zapora -Wisła Czarne
Dolina Wisełki z zapory w Wiśle Czarnym (w tle kopuła Czantorii)

Dojazd do zapory

Do samej korony zapory możemy wygodnie dojechać samochodem drogą asfaltową (pomijając korki w sezonie i stan drogi). Zapora leży w odległości około 7 km od centrum Wisły, 3 km od skoczni im. Adama Małysza w Wiśle Malince i 4 km od przełęczy Kubalonka.

Parking

Samochód możemy zaparkować na poboczu przy drodze do dzielnicy Czarne, tuż przy samej zaporze. Współrzędne dla GPS to N 49,6148, E 18,9205.

Zobacz także:

Szczyrk

Szczyrk sanktuarium "Na Górce"


Co można robić w górach oprócz chodzenia po nich lub zjeżdżania z nich? Oto jedna z propozycji:

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku


Kościół


Sanktuarium "Na Górce" w Szczyrku zwane też "Szczyrkowską Górą Błogosławieństw", lub też "Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów"Link do strony www sanktuarium.



Historia sanktuarium

Zrozumienie dlaczego miejsce to jest niezwykłe ułatwi nam tablica umieszczona obok kościoła z opisem historii sanktuarium. Polecam także opis ze strony salezjańskiej sanktuarium w Szczyrku.


Atrakcje

Jak zwykle w takich miejscach, oprócz kościoła znajdziemy pięknie zagospodarowane otoczenie do zwiedzenia z elementami takimi jak grota czy źródełko.





Dodatkową atrakcją jest widok na najwyższy szczyt Beskidu Sląskiego - Skrzyczne.



Dojazd

Sanktuarium znajduje się tuż obok centrum kongresowo-rekreacyjnego "Orle Gniazdo" przy ul. Wrzosowej. Dojazd z centrum Szczyrku polecam właśnie tą ulicą jako najdogodniejszy. Jest to jednak droga wąska, kręta i bardzo stroma. Uwaga ! Nie należy jechać ulicą turystyczną (jak sugeruje google maps) - jest to tylko dojazd do posesji. Przy sanktuarium jest niewielki parking.
Współrzędne dla GPS: N 49,7223,E 19,0219.
Adres: Szczyrk, ul Wrzosowa 25.

Wyposazenie samochodu

Wyposażenie samochodu

Polska

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce to:

  • trójkąt ostrzegawczy z homologacją
  • gaśnica o pojemności min. 1 kg środka gaśniczego posiadająca ważną legalizację

Wyposażenie nieobowiązkowe

  • apteczka
  • kamizelka odblaskowa
  • zapasowe żarówki, bezpieczniki
  • linka holownicza
  • koło zapasowe oraz lewarek i klucz
Za brak, któregoś z tych elementów mandatu nie dostaniemy, ale warto je wozić w samochodzie dla własnego i innych bezpieczeństwa i wygody.

Zagranica

W teorii obowiązujące prawo mówi że:

"Samochód poruszający się za granicą musi mieć takie wyposażenie, jakie jest wymagane w kraju, z którego pochodzi". 

a więc zgodnie z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym policja w danym kraju nie powinna nas karać mandatem, jeżeli nasz samochód wyposażony jest zgodnie z polskim prawem drogowym.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli jedziemy samochodem ze starymi (czarnymi) tablicami rejestracyjnymi, to powinniśmy mieć naklejkę “PL”.

Warto jednak wiedzieć, jakie powinno być wyposażenie auta w innych krajach (i je posiadać), aby uniknąć niepotrzebnych dyskusji z policją. Kliknij na poniższą tabelkę:

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu

To, że za brak któregoś z elementów wyposażenie nie powinniśmy dostać mandatu nie zwalnia nas z przestrzegania lokalnych przepisów. Dotyczy to zwłaszcza opon zimowych, jazdy na światłach, dopuszczalnych limitów prędkości i trzeźwości oraz pierwszeństwa pieszych, przewożenia dzieci i zachowania bezpiecznej odległości za poprzedzającym nas samochodem. Nie zapominamy też oczywiście o winietach.

Generalnie, warto przed wyjazdem przejrzeć auto. Sprawdzić wszystkie światła, ciśnienie w oponach i stan bieżnika akumulator, wycieraczki, oraz czy nic nam nie wycieka spod pojazdu, itp. Dobrze jest posiadać w bagażniku płyn do spryskiwaczy, komplet żarówek i olej silnikowy na dolewkę. Reasumując: wybierając się w podróż samochód powinien być w pełni sprawny.

Poniżej jeszcze kilka uwag:

Opony zimowe

Opony zimowe powinny mieć oznaczenie typowe dla zimówek lub całoroczne M+S (błoto i śnieg). W różnych krajach obowiązują różne okresy ich używania. Bardzo bezpiecznie jest przyjąć okres ich używania od 1 listopada do 15 kwietnia. Opony nie powinny nosić śladów nadmiernego zużycia.

Kamizelka odblaskowa

Powinniśmy je przechowywać w kabinie (a nie w bagażniku), tak aby można je było założyć przed opuszczeniem pojazdu. Ich liczba powinna odpowiadać liczbie osób w samochodzie, a na pewno liczbie wszystkich dorosłych. Chodzi o to, by każda osoba, która opuszcza pojazd miała na sobie kamizelkę, a nie tylko kierowca.

Apteczka samochodowa

Apteczka samochodowa powinna zawierać odpowiednie wyposażenie. Jest to: 
  • Sterylne kompresy gazowe.
  • Plastry z opatrunkiem.
  • Plastry bez opatrunku.
  • Bandaże.
  • Opaska elastyczna.
  • Środek dezynfekujący.
  • Ustnik do wykonania sztucznego oddychania.
  • Chusta trójkątna.
  • Lateksowe rękawiczki ochronne.
  • Koc z folii termoizolacyjnej.
  • Agrafki.
  • Nożyczki.
  • Szczegółowa instrukcja udzielania pierwszej pomocy.

Więcej o podróżach samochodem po Polsce i krajach ościennych: winiety, opłaty drogowe, sytuacja na drogach znajdziesz w dziale Podróż samochodem.

Mieszkanie wakacyjne

Włochy apartamenty

Moje wakacje

Jeżeli postanowiliśmy udać się na wakacje do wynajętego mieszkanie wakacyjnego, co jest w miarę wygodnym i tanim sposobem spędzenia urlopu, to z pewnością pomocne będą poniższe wskazówki. Szczegółowe zasady mogą się różnić u poszczególnych wynajmujących oraz są bardzo podobne w wielu krajach (dotyczą nie tylko Włoch). Generalnie zasady są takie:

Rezerwacja

Rezerwacji możemy dokonać bezpośrednio w agencji wynajmującej daną nieruchomość lub pośrednio poprzez biuro podróży za pomocą:
  • formularza za strony internetowej,
  • e-mailu,
  • zgłoszenia telefonicznego lub faksowego,
  • osobistej wizyty w biurze podróży,
Jest to także dogodny moment do wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości i ostatecznej decyzji co do wyboru ośrodka i terminu wyjazdu.


Płatności

W celu potwierdzenia rezerwacji musimy wpłacić zaliczkę w wysokości około 30 % całości opłaty za pobyt. Biura podróży zwykle żądają wpłaty całości kwoty do 30 dni przed wyjazdem. W przypadku rezerwacji bezpośredniej brakującą kwotę wpłacamy na miejscu w chwili przyjazdu. Na miejscu w chwili przyjazdu płacimy też dodatkowe opłaty (jeżeli występują) o czym czytaj poniżej.

Rezygnacja

Warunki rezygnacji mogą dosyć znacznie się różnić. Zwykle jeżeli nie zgłosimy rezygnacji najpóźniej na miesiąc przed terminem nie mamy co liczyć na zwrot zaliczki, ponadto możemy być obciążeni dodatkowymi kosztami, jeżeli nikt nie zgłosi się na nasze miejsce. Ponadto jeżeli w trakcie pobytu będziemy zmuszeni do wcześniejszego wyjazdu, to raczej też nie otrzymamy zwrotu za niewykorzystany czas wynajmu.

Cena

Zwykle podawana w ofercie cena jest opłatą za wynajęcie mieszkania. Należy bardzo uważnie doczytać, ewentualnie dopytać się, co cena obejmuje, a czego nie. Informacje te są zwykle podawane drobnym drukiem gdzieś na dole strony. Opłaty dodatkowe musimy uiścić na miejscu, w miejscowej walucie zwykle w gotówce w momencie przyjazdu. Należy wiec być na nie przygotowanym. Należą do nich:
  • zużycie mediów: woda, prąd, ogrzewanie - zwykle jest to wliczone do czynszu, jeżeli nie to płacimy w dniu wyjazdu po odczycie liczników. Ogrzewanie bywa często zryczałtowane liczone za liczbę dni.
  • opłata za sprzątanie końcowe,
  • lokalny podatek turystyczny - ustalają go poszczególne gminy, wysokość bywa uzależniona od wieku uczestników i długości pobytu.
  • opłata za miejsce parkingowe - zwykle jedno miejsce parkingowe na mieszkanie jest już w cenie pobytu, lecz gdy przyjedziemy np dwoma samochodami to musimy za drugie miejsce dopłacić lub zostawić samochód poza terenem rezydencji. Podobnie może też być w przypadku zadaszonego garażu. Miejsca bardzo często są numerowane.
  • opłata za wypożyczenie pościeli  i ręczników
  • opłata za wypożyczenie łóżeczka niemowlęcego i/lub krzesełka dla dziecka
  • opłata za lokalną kartę turystyczną
  • dopłata do klimatyzacji,
  • serwis plażowy,
  • inne,
Nie wszystkie te opłaty będą nas dotyczyły, niektóre są obowiązkowe, a niektóre opcjonalne (np. pościel i ręczniki możemy przywieźć ze sobą). Może się zdarzyć, że biuro podróży, aby obniżyć cenę oferty i zyskać klientów wyrzuci możliwie dużo opłat z ceny wyjazdu. Nie znaczy to że wakacje będą tańsze, po prostu wtedy musimy więcej zapłacić na miejscu. Dlatego zawsze dokładnie czytajmy i porównujmy oferty.

Przyjazd

Przed przyjazdem otrzymujemy voucher z podanym adresem (czasem z mapką), datą i godzinami przyjazdu. Pod tym adresem mieści się biuro-recepcja, w którym otrzymamy klucze do naszego wakacyjnego mieszkania. Tam też załatwiamy wszystkie formalności meldunkowe i wpłacamy kaucję i ewentualne inne opłaty. Ważne jest przybycie w określonych godzinach podanych w voucherze. Bardzo rzadko zdarza się, że recepcja jest czynna całą dobę. W większości jest to 8 godzin dziennie z przerwą w okolicach południa. Dla włochów przerwa południowa jest święta i nawet jeżeli biuro jest otwarte to i tak załatwienie w tym czasie jakiejkolwiek sprawy zależy tylko od dobrej woli jego pracownika. Przeważnie godziny przyjazdu to czas pomiędzy 16 a 19. Jeżeli zdarzy nam się opóźnienie w podróży należy bezwzględnie przedzwonić do biura (numer telefonu zwykle podany jest w voucherze) oczywiście w godzinach jego pracy i poinformować o tym fakcie. Jeżeli nasze opóźnienie jest niewielkie to być może pracownik pozostanie trochę dłużej by wydać nam klucze (zdarza się, że za takę usługę jest pobierana dodatkowa opłata) lub przekaże nam te klucze w inny sposób. Gdy to będzie niemożliwe czeka nas nocleg pod gołym niebem, aż do otwarcia biura następnego dnia rano.
We włoszech obowiązują przepisy meldunkowe i jeżeli nie uczyniliśmy tego wcześniej (na specjalnym formularzu pobranym ze strony internetowej lub otrzymanego drogą mailową) musimy na miejscu wypełnić formularz zgłoszeniowy. Zwykle tylko osoba, na którą jest zarezerwowany nocleg proszona jest o okazanie dokumentu tożsamości, ale może być o oto poproszony każdy z uczestników. 

Dodatkowe osoby, zamiana osób, zwierzęta

Jeżeli przed wyjazdem chcielibyśmy zmienić skład grupy to najlepiej zapytać o to możliwie jak najwcześniej np. mailowo lub telefonicznie. Jeżeli rezerwacja odbywa się poprzez biuro podróży to jest większy kłopot, bo biuro jako pośrednik musi się zwrócić do wynajmującego, uzyskać odpowiedź i dogadać sprawy ewentualnej zmiany odpłatności. Gdy rezerwujemy bezpośrednio, to jeżeli pojemność mieszkania na to pozwala nie powinno być problemu.

Więcej uczestników

Pamiętajmy jednak, ze dodatkowa osoba zużywa media i być może trzeba będzie za to dopłacić. Wysokość takiej dopłaty zależy od sposobu kalkulacji ceny za wynajem mieszkania. Dlatego informacje najlepiej uzyskać mailowo (mamy wtedy to na piśmie).
Pamiętajmy, że nikt nie zgodzi się na większą liczbę osób niż przewiduje pojemność mieszkania, co wynika z kliku przyczyn, o których za chwilę.
Naprawdę nie róbmy wiochy i nie zabierajmy "po cichu" kogoś dodatkowego (np. dziecka sąsiada). Wprawdzie raczej nie należy się spodziewać łapanki i liczenia gości w mieszkaniu ale pamiętajmy, że:
  • obowiązują przepisy meldunkowe, a w niektórych gminach także podatki lokalne i za ich egzekwowanie odpowiada wynajmujący nam mieszkanie. Dodatkowa osoba nie jest ani zameldowana, ani nie zapłaciła podatku co jest wykroczeniem.
  • wprawdzie nikt specjalnie urządza apelu i liczenia osób, ale bardzo często pracownik biura udaje się z nami, aby pokazać nam mieszkanie wtedy bardzo łatwo mu policzyć ile osób znajduje się w samochodzie, ponadto w czasie naszego pobytu może przyjść ktoś, żeby np. coś naprawić, podlać kwiatki, czy wręczyć nam ankietę satysfakcji klienta,
  • wyposażenie mieszkania dostosowane jest ściśle do liczby osób i dodatkowa osoba ponad normę naprawdę bardzo pogarsza komfort całej grupy na skutek braku miejsca do spania, miejsca przy stole, talerzy, sztućców, itd.
W przypadku ujawnienia dodatkowej osoby grozi nam zapłata kary i konieczność natychmiastowego opuszczenia mieszkania.

Mniej uczestników

Jeżeli zdarzy się sytuacja odwrotna, tzn pojedzie mniej uczestników niż zgłoszono, to szansa na zmniejszenie opłaty zależy od sposobu kalkulacji ceny i czy wynajmującemu uda się zamienić mieszkanie na mniejsze.

Zamiana uczestników

Z zamianą osób na inne raczej nie powinno być problemu, o ile nie ulega zmianie główny uczestnik tzn. osoba na którą jest rezerwacja. Należy ponadto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach cena zależy od wieku uczestników (zniżki dla dzieci, seniorów itp.) oraz, że niektóre miejsca do spania mogą się nadawać tylko dla dzieci poniżej określonego wzrostu.

Zwierzęta

Na zwierzęta zawsze musimy mieć zgodę i jest za nie przewidziana dodatkowa opłata.

Zachowanie uczestników

Na świecie naprawdę podchodzi się poważnie do zachowania cieszy nocnej, a także ciszy w godzinach południowych tzw. sjesty co może być dla nas zaskoczeniem. Wynajmujący nie może pozwolić sobie na to, żeby goście skarżyli się na brak spokoju czy czuli się zagrożenia i wyjechali z poczuciem nieudanych wakacji. Podobnie nie może sobie pozwolić na dewastację majątku ośrodka.

Wyposażenie apartamentów

Mieszkania wakacyjne są wyposażone w:

  • miejsca do spania w postaci łóżek, które mogą być pojedyncze, podwójne (tzw małżeńskie), piętrowe oraz ewentualnie rozkładanego tapczanu w salonie. Jeżeli w ofercie dla danego mieszkania jest podana liczba osób 4/6 oznacza to zazwyczaj 4 miejsca w łóżkach i 2 na tapczanie. Dodatkowo znajdziemy odpowiednią liczbę poduszek i kocy do okrycia się. Kocy tych nie zabieramy na plażę. 
  • umeblowanie w postaci szaf na ubrania zazwyczaj po jednej w każdym z pokoi i wieszaków w korytarzu, szafek na zastawę kuchenną, stołu i krzeseł. Na balkonie, tarasie często znajdziemy rozkładaną suszarkę na ubrania.
  • kuchnię w postaci kuchenki gazowej lub elektrycznej 4 lub 2 palnikowej czasami z piekarnikiem, zlewozmywak zwykle jednokomorowy i suszarkę do naczyń. Lodówkę, czajnik bezprzewodowy lub ekspres przelewowy.
  • zastawę stołową i naczynia kuchenne w postaci talerzy do zupy i drugiego dania, filiżanek do kawy z podstawkami, kubków, sztućców (łyżki, łyżeczki, noże i widelce), noża kuchennego, otwieracza do wina i podobnych akcesoriów. Co do garnków to jest to zawsze wielka niewiadoma. Zwykle jest patelnia i kilka ganków różnej wielkości z pokrywkami.
  • łazienkę z umywalką, szafką i lustrem oraz kabiną prysznicową, ubikacją i bidetem. W łazience zwykle znajdziemy mopa, wiadro i miotłę. Czasami jest elektryczna suszarka do włosów.
  • instalacje elektryczną 230V i oświetlenie, zimną i ciepła wodę w łazience i kuchni. Czasami jest ogrzewanie, klimatyzacja, telefon. We włoszech występują 2 rodzaje gniazdek elektrycznych: szerokie przeznaczone do wtyczki z uziemieniem (czajnik, lodówka, kuchenka, itp.) oraz wąskie tylko na wtyczkę z dwoma bolcami (ładowarka telefonu, radio, lampka nocna itp).

Musimy ze sobą zabrać z domu:

  • ścierki kuchenne, płyn do mycia naczyń,
  • papier toaletowy, mydło, szampon, pastę i szczoteczki do zębów,
  • żywność i przyprawy (sól, pieprz, itp.) wg upodobania,
  • w przypadku mniejszych dzieci zbawienne może się okazać zabranie nocnika oraz ulubionego talerzyka, kubeczka, itp.
  • typowe akcesoria wakacyjne jak klapki na nogi, krem przeciwsłoneczny itp,
  • warto mieć apteczkę, gdyż dosyć prawdopodobne są typowe wakacyjne dolegliwości jak: otarcia naskórka i skaleczenia, oparzenia od słońca lub napojów, stany podgorączkowe, problemy z gardłem od zimnych napojów i klimatyzacji.
Wprawdzie te rzeczy możemy teoretycznie bez problemu kupić  na miejscu w pobliskim supermarkecie, ale po co przepłacać.

Wyposażenie mieszkania powinno pozwolić na przygotowanie pełnego obiadu, ale nie po to jedziemy na wakacje, żeby stać przy garach. Korzystajmy z plusów jakie daje własna kuchnia czyli możliwość jedzenia w porach dla nas dogodnych zwłaszcza śniadań i kolacji, przygotowania specjalnych posiłków o dowolnej porze dla dzieci, osób na diecie, organizowania całodniowych wycieczek. Kilka obiadów warto zjeść w lokalne  restauracji czy pizzerni aby zakosztować miejscowej tradycji kulinarnej.

Kaucja

Po przyjeździe na miejsce musimy wpłacić kaucję na poczet ewentualnych szkód. Jest to kwota w okolicach 100 - 150 Euro za mieszkanie. Pieniądze te odzyskamy w dniu wyjazdu przy zwrocie kluczy. Jesteśmy zobowiązani do dbania o ściany, podłogi, meble i sprzęt gospodarstwa domowego, w tym (naczynia kuchenne, lodówka, materace, etc ...). Za ewentualne zniszczenia będziemy musieli zapłacić. Jeżeli zniszczenia przekroczyłyby wartość kaucji gospodarz może żądać od nas dodatkowych pieniędzy. Musimy więc uważać na dzieci, żeby nie rysowały po ścianach oraz zbytnio nie szaleć przy degustacji lokalnych trunków. Na zgłoszenie zauważonych w mieszkaniu usterek mamy czas przeważnie 24 godziny od przyjazdu. Wprawdzie nie spotkałem się z sytuacją kontroli stanu mieszkania przy wyjeździe i problemów ze zwrotem kaucji, ale pamiętajmy że po nas przyjadą tacy sami jak ludzie jak my i też będą chcieli mieć fajne wakacje.

Sprzątanie końcowe

Mieszkanie musimy pozostać schludne, czyste i wolne od śmieci, butelek, opakowań, wszystkie szafki i półki powinny być czyste, naczynia umyte, lodówka pusta i rozmrożona z otwartymi drzwiami. Jeśli mieszkanie nie jest czyste zgodnie z regulaminem zostaniemy obciążeni kosztami sprzątania wg cennika. Jeżeli z oferty wczasowej wynika, że to gospodarz sprząta mieszkanie za opłatą to i tak musimy pozostawić w czystości kącik kuchenny (pozmywać naczynia). Pamiętajmy, że tam tak jak w Polsce obowiązują przepisy o sortowaniu śmieci.

Wyjazd

Mieszkanie musimy opuścić zwykle do godziny 10 ostatniego dnia pobytu. Jeżeli ze względu na długą podróż chcielibyśmy wyjechać wcześnie rano jeszcze przed otwarciem biura (z reguły około godziny 8), to należy o tym zamiarze powiadomić recepcję i ustalić miejsce pozostawienia kluczy z mieszkania (często służy do tego specjalna skrzynka). Niedogodnością takiego wcześniejszego wyjazdu jest to, że wtedy gospodarz sam sprawdza mieszkanie i jeżeli uzna, że wszystko jest w porządku to wyśle na kaucję pocztą na nas adres oczywiście z opóźnieniem i potrąceniem kwoty opłaty za przelew.

Podróż

Podróż składa się z dwóch etapów: przygotowania i podróży właściwej

Przygotowanie do podróży

  • Samochód musi być w pełni sprawny jak do przeglądu technicznego (bezwzględnie sprawne elementy zwracające uwagę jak wszystkie światła, nie może z niego nic kapać, ani dymić) i wyposażony zgodnie z przepisami. Warto mieć apteczkę wg normy DIN, kamizelki odblaskowe w ilości wystarczającej dla wszystkich dorosłych, zapasowy komplet żarówek i bezpieczników.
  • Planowanie trasy podróży. Tutaj z pomocą przychodzą różne strony internetowe jak "google maps" i inne, przy pomocy których możemy wyznaczyć trasę i orientacyjny czas przejazdu. Jeżeli w czasie podróży będziemy posługiwać się nawigacją gps to bardzo wskazane jest sprawdzenia jaką trasę wyznaczyła nam nasza nawigacja i skorygowanie jej wg naszych potrzeb i upodobań koniecznie jeszcze przed wyjazdem, tak aby w czasie jazdy możliwie nic nas już nie rozpraszało.
  • Planowanie czasu podróży. Ogólna zasada mówi, że im grupa bardziej liczna, tym wolniej się przemieszcza, co oznacza dłuższe i częstsze postoje. W praktyce należy przyjąć postój około 30 minut co 2 do 2 i pół godziny jazdy. Do czasu jazdy dodać tak dla bezpieczeństwa 5 do 10 % na korki, objazdy itp. Zaplanować czas na zakup i zainstalowanie winiet (Czechy, Austria), postój na bramkach opłat na autostradach (Włochy, Polska). Jeden z postoi zaplanować jako godzinny na zjedzenie obiadu. Na koniec dodać jeszcze z 2 godziny zapasu do zamknięcia biura.
  • Podróż. Należy strać się być spokojnym i wyluzowanym. Nie wdawać się w żadne wyścigi drogowe. Liczba i perfidia ustawienia fotoradarów i kamer zwłaszcza w Austrii jest bez porównania większa niż w Polsce. Ponadto zwracać należy uwagę na odległość przed poprzedzającym nas pojazdem zwłaszcza w tunelach i na autostradach. Za niezachowanie bezpiecznej odległości (50 m) grozi mandat. Widoki w szczególności podczas przejazdu przez Alpy naprawdę zapierają dech. To już też są wakacje.



Adriatyk - noclegi

Adriatyk - noclegi

Lista ofert noclegowych nad włoskim Adriatykiem w kurortach:


Lignano Sabbiadoro

Noclegi w Lignano Sabbiadoro możemy znaleźć na oficjalnej stronie tej miejscowości http://www.lignano.it/pl/ dostępna jest wersja polskojęzyczna

W zakładce "GDZIE NOCOWAĆ" znajdziemy spis wynajmujących podzielony na kategorie:
  • hotele i hotele z apartamentami
  • apartamenty
  • biura
  • prywatni odnajemcy
  • kempingi i wioski turystyczne
Sposób rezerwacji opisany jest w ostatniej kategorii "REZERWACJA BEZPIECZNA".

Jak dokonać rezerwacji z witryny Lignano

- W formularzu Booking Online wstaw datę wyjazdu i przyjazdu;
- Wybierz między hotelem a kwaterami:
- jeśli wybrałeś Hotel, wybierz teraz rodzaj pobytu, wprowadź ilość dorosłych i dzieci, a jeśli potrzebujesz jeszcze drugiego pokoju lub miejsc w pokoju, dopisz je dodatkowo.
- jeśli wybrałeś Apartament wybierz teraz rodzaj apartamentu-kwatery i wprowadź ilość osób. Kliknij SZUKAJ, żeby rozpocząć wyszukiwanie.

- Wybór oferty:
Możesz wybrać odfiltrować wyniki poprzez wybór dodatkowych filtrów:

  • Zona (dzielnica kurortu)
  • Tipologie (rodzaj mieszkania)
  • Prezzo (koszt)
  • Distanza dal mare (odległość od morza)
  • Servizi (opcje, wyposażenie)

W przypadku hoteli, które proponują różne typologie (liczba pokoi) pokoi, będziesz mógł wybrać typologię według twoich potrzeb.
Kliknij PRENOTA (ZAREZERWUJ).

- Dane użytkownika:
Wypełnij Formularz Rezerwacji z twoimi danymi i jeśli jest to przewidziane wybierz Warunki Opłaty.
Zaakceptuj warunki prywatności i kliknij PRENOTA (Zarezerwuj).

- Opłata:
Jeśli wybrałeś płatność Kartą debetową lub Kartą kredytową wprowadź dane twojej karty kredytowej.

- Wydanie voucherów:
Tu możesz zobaczyć i wydrukować streszczenie rezerwacji i wybraną metodę opłaty. Przypominamy, że ta strona odeśle ciebie automatycznie do skrzynki pocztowej wskazanej w Formularzu Rezerwacji (Modulo Prenotazione).


Bibione

Noclegi w Bibione możemy wyszukać w witrynie http://www.bibione.com/pl/ dostępna jest wersja polskojęzyczna
Znajdziemy tam spis:
  • hoteli
  • agencji wynajmujących mieszkania wakacyjne
  • kempingów
Możliwa jest także rezerwacja bezpośrednio z poziomu witryny poprzez specjalny formularz:
- wybieramy rodzaj zakwaterowania
- datę przyjazdu
- datę wyjazdu
- liczbę dorosłych
- liczbę dzieci (podajemy ich wiek)
i klikamy SZUKAJ.

Oferty możemy odfiltrować według:
- jakości
- ceny
- części kurortu
- komfortu (klimatyzacja, możliwość zabrania zwierząt, basen, WiFi)
- rodzaju mieszkania

Caorle

Noclegi w Caorle możemy znaleźć poprzez witrynę http://www.caorle.it/en/. Niestety brak jest polskiej wersji językowej.

W zakładce HOTEL & .. znajdziemy spis ofert podzielonych na poszczególne kategorie, lub podobnie jak dla innych miejscowości bezpośrednio z witryny w specjalnym formularzu.
- wybieramy rodzaj zakwaterowania
- datę przyjazdu
- datę wyjazdu
- liczbę dorosłych
- liczbę dzieci (podajemy ich wiek)
i klikamy SEARCH (SZUKAJ).


Rosolina Mare

Podaję link bezpośredni do spisu agencji wynajmujących mieszkania na terenie gminy http://www.comuni-italiani.it/029/040/siti/turismo.html

Darłowo

Darłowo, Darłówko

  • Darłowo, Darłówko
  • Atrakcje Darłowa
  • Noclegi w Darłowie

Darłowo - Darłówko

Gdy mówimy o Darłowie, to z punktu widzenia przeciętnego turysty mamy na myśli jego nadmorską dzielnicę zwaną Darłówkiem. Darłówko podzielone jest na dwie części poprzez ujście rzeki wieprzy, w którym zlokalizowano port morski. Po stronie wschodniej plaże osłonięte są przez kamienne falochrony, co zmniejsza wysokość fal i ogranicza cyrkulację wody, przez co przy plaży szybko się nagrzewa i jest o kilka stopni cieplejsza niż na otwartym morzu. W miarę "niezaludnione" plaże znajdziemy posuwając się jeszcze bardziej na wschód w kierunku Jeziora Kopań. Większe sklepy spożywcze i kościół znajdują się w części zachodniej Darłówka. Obie części łączy rozsuwany most dostępny tylko dla pieszych i rowerzystów. Większy supermarket znajdziemy w pobliżu centrum Darłowa. 


Darłowo, port
Port w Darłowie

Atrakcje Darłowa


Plaża

Plaże w Darłowie podobnie jak na większości naszego wybrzeża Bałtyku są szerokie i utworzone z cudownego drobnego piasku praktycznie pozbawionego większych kamieni. Jedynie temperatura powietrza i wody może pozostawiać co nieco do życzenia.

Plaża w Darłowie
Plaża w Darłowie.
W morzu widoczne kamienne falochrony w Darłówku Wschodnim.

Rozsuwany most w Darłówku

Jest to unikalne rozwiązanie konstrukcyjne, gdyż zwykle mosty są podnoszone. Na czas przepływania statków most łączący Darłówko wschodnie i zachodnie jest zamykany i obie połówki mostu są przesuwane po szynach. Całą operację można obserwować czekając na otwarcie mostu.

Budowle i zabytki

Warte obejrzenia są:
  • latarnia morska,
  • port z wychodzącym daleko w morze falochronem,
  • stare miasto w Darłowie z pozostałością murów obronnych, bramą, ratuszem, kościołami i zamkiem Książąt Pomorskich.
Darłowo, plaża, port, latarnia morska
Plaża i latarnia morska w Darłowie.

Rejsy statkiem

Z portu w Darłówku możemy popłynąć:
  • w morze na rejs statkiem wycieczkowym stylizowanym na okręt piracki,
  • tramwajem wodnym do centrum Darłowa,
  • na Bornholm.

Falochron portu w Darłowie
Po falochronach portu w Darłowie można spacerować daleko w morze

Aquapark Balticlandia

Aquapark znajduje się blisko plaży na terenie Ośrodka Wczasowego Jantar w Darłówku wschodnim. Jest alternatywą na zimniejsze dni. 


Noclegi w Darłowie

Pełną bazę noclegową znajdziecie oficjalnej strony Darłowa

Wczasy

Wczasy, wakacje

  • Jak znaleźć wczasy?
  • Biura podróży - przykładowe
  • Serwisy noclegowe - przykłady
  • Lokalne serwisy turystyczne - przykłady
  • Ośrodki wczasowe

Jak znaleźć i zarezerwować najlepsze wczasy?

Temat wydaje się z pozoru banalny, ale tak wcale nie jest i każdego roku w okresie wakacyjnym wraca jak bumerang. Wyjazd na wczasy organizujemy sobie zwykle poprzez:

Alpy, Dolomity
"Góry wysokie, ..."

  1. Udanie się do pobliskiego biura podróży,
  2. Zaklepanie pobytu w znanym sobie lub poleconym przez znajomych miejscu,
  3. Poszukiwania w internecie.

Pierwsze dwa sposoby wydają są bezpieczniejsze, ale dosyć mocno ograniczają dostępną ofertę wczasową. Należy więc rozwinąć trzeci sposób czyli poszukiwania przez internet. Niby proste, ale nie do końca. Otwarcie przeglądarki i wpisanie hasła typu "wczasy nad Bałtykiem" da oczywiście setki ofert, ale niekoniecznie te najlepsze. Jak więc należy to zrobić? Okazuje się, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na znalezienie najlepszej dla nas oferty wczasowej, ale można podać pewne wskazówki, które to ułatwią. Oto one:
Musimy wiedzieć: gdzie szukać i czego szukać? Więc po kolei:

nad Bałtykiem
Morze, nasze morze

Gdzie szukać wczasów?

  1. biura podróży
  2. serwisy tworzące bazy danych ofert ośrodków wczasowych
  3. lokalne serwisy turystyczne, zwykle zakładki na witrynach urzędów gmin lub regionów
  4. witryny poszczególnych ośrodków wczasowych
Rozwinę te tematy:

Biura podróży

Jeżeli planujemy wczasy w rejony odległe np. Egipt, to jesteśmy skazani na ofertę biur podróży, ponieważ raczej nie jesteśmy sami w stanie zorganizować noclegu, wyżywienia, lotu samolotem zwłaszcza czarterowego. Ponadto przyda nam się opieka rezydenta w obcym kulturowo i językowo kraju.
Duże biura podróży zwykle same wszystko organizują, a małe często są tylko pośrednikami i sprzedają ofertę tych dużych. Co wcale nie znaczy, że jest to gorsze lub droższe. Ponadto występuje specjalizacja biur co do poszczególnych kierunków. I jest to pozytywny trend ponieważ takie biura lepiej wiedzą co sprzedają.
Przykładowe biur podróży:

Serwisy noclegowe tworzące bazę danych ofert ośrodków wczasowych

Zwykle są to wczasy z dojazdem własnym. W serwisie znajdziemy bazę danych ośrodków od hoteli, pensjonatów kempingów po niewielkie kwatery agroturystyczne i pojedyncze pokoje.
Przykłady:


Lokalne serwisy turystyczne

Są to zwykle bazy adresowe zgłoszonych w danym rejonie obiektów turystycznych prowadzone przez wydział do spraw promocji turystycznej danego samorządu lokalnego. Jeżeli wiemy w jaki rejon chcemy się wybrać, tutaj znajdziemy zwykle najwięcej wyników.
Przykład:

Witryna ośrodka wczasowego

Jest to miejsce docelowe naszych poszukiwań i daje najbardziej aktualne informacje o naszym miejscu wypoczynku o ile oczywiście gospodarz dba o aktualizację swojej strony internetowej. Trafiamy tu zwykle dzięki naprowadzeniu poprzez serwisy jak wyżej. 

Jakich wczasów szukać? 

Właściwie to pytanie powinno brzmieć: jak wybrać ofertę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb. Jeżeli otworzymy stronę internetową w wymienionych wyżej kategorii to natrafimy na setki a nawet tysiące ofert. Należy więc je odpowiednio odfiltrować i posortować. O ogólnych zasadach wyboru charakteru wyjazdu napisałem w poradniku organizacji wyjazdów. Oferty filtrujemy według liczby osób, kierunku czyli kraju, regionu i miejscowości. Odległości od wody (lato) ewentualnie wyciągu narciarskiego. Następnie wg udogodnień: klimatyzacja, basen, plac zabaw dla dzieci, parking, TV, łazienki, kącik kuchenny, maksymalna cena, itd. W ten sposób ustalamy minimalne wymagania jakie musi spełnić obiekt, który nas interesuje. Następnie dobrze jest tak odfiltrowane oferty poukładać we właściwej kolejności. Zwykle możemy to zrobić według ceny lub opinii wystawionych danemu ośrodkowi przez klientów. Do obu tych kryteriów należy podchodzić krytycznie i z rozwagą. Nie zawsze oferta najtańsza jest najlepsza. A osoby wystawiające oceny często kierują się swoimi często bardzo dziwnymi oczekiwaniami. Jeżeli już spodoba nam się dany obiekt należy wpisać jego nazwę i często nazwę miejscowości do wyszukiwarki i spróbować zabrać o tym obiekcie informacje z możliwie największej liczby źródeł. 

Uwaga:

Podane wyżej nazwy i linki są tylko przykładowe i wynikają z subiektywnego podejścia autora. Jeżeli uważasz, że Twoja oferta powinna znaleźć się na tej stronie skontaktuj się za pośrednictwem formularza kontaktowego.

Altanea


Altanea, Caorle Lido Altanea

Miasteczko wczasowe Altanea nad Adriatykiem (dzielnica Caorle, Włochy) składa się z rezydencji:
Plan rezydencji Lido di Altanea w Caorle
Plan miasteczka wczasowego Altanea.
Nazwy poszczególnych ośrodków (rezydencji) zapożyczono od miejscowych roślin
  • Villaggio Le Acacie
  • Villaggio Le Betulle
  • Villaggio Ai Faggi
  • Villaggio Le Farnie
  • Villaggio Le Frassinelle
  • Villaggio Ai Ginepri
  • Villaggio Le Ginestre
  • Villaggio Ai Pini
  • Villaggio Ai Pioppi
  • Villaggio La Quercia
  • Residence Robinia
  • Residence Le Roverelle
  • Residence Ai Salici
  • Residence I Tamerici
  • Giardini Di Altea - TIGLI, LECCI, OLMI

oraz hoteli:
  • MAREGOLF ****
  • OLYMPUS ****

Basen w Giardini di Altea, Altanea
Wewnątrz rezydencji ulokowano baseny kąpielowe

Altanea

Budowę miasteczka wczasowego Lido Altanea rozpoczęto około roku 2000 (jest więc stosunkowo nowoczesne). Składa się wyłącznie z rezydencji wczasowych i wspólnych obszarów usługowych. Nie ma tu żadnych stałych mieszkańców. Zlokalizowane jest nad brzegiem Adriatyku w odległości około 5 km od centrum Caorle w kierunku południowo-zachodnim. Całość zajmuje obszar o wymiarach w przybliżeniu 800 na 500 metrów. Oprócz poszczególnych rezydencji znajduje się tam obiekty usługowe dostępne dla wszystkich wypoczywających. Agencje i biura podróży sprzedają wczasy w poszczególnych rezydencjach osobno, ale tak naprawdę (według mojej subiektywnej oceny) nie ma to większego znaczenia do jakiej części miasteczka Altanea trafimy.


Usługi wspólne miasteczka Altanea

  • Sklepiki, restauracje, punkty usługowe zgrupowane są w geograficznym środku miasteczka w części zwanej La Quercia - można się tam zaopatrzyć we wszystko co turyście jest potrzebne na wakacjach (buty, ubrania, stroje kąpielowe, produkty farmaceutyczne i wiele innych gadżetów) oraz zjeść obiad, bądź kolację.

La Quercia to także sklepy i pizzernie w centrum Altanea
Sklepiki i restauracje dla mieszkańców całego miasteczka Altanea znajdują się w La Quercia
  • Wydzielone miejsca do uprawiania sportu, oraz animacje i place zabaw dla dzieci.

Plac zabaw "Piotrusia Pana" w ośrodku Altanea w Caorle
Miasteczko Altanea powstało z myślą o rodzinach z dziećmi,
 dlatego nie zapomniano o placach zabaw i animacjach

  • Supermarket. Oprócz sklepików w La Quercia w miasteczku znajdziemy też supermarket z artykułami spożywczymi, środkami czystości itp. 
  • Parkingi ogólnodostępne. Miejsca parkingowe w poszczególnych rezydencjach są numerowane. Przysługuje nam jedno miejsce parkingowe na jedno mieszkanie. Jeżeli przyjedziemy dwoma samochodami to drugi samochód powinniśmy zaparkować właśnie na takim ogólnodostępnym parkingu.
  • Transport na plażę. Poszczególne rezydencje dzieli od plaży dystans od 200 do 800 metrów. Dlatego w sezonie po miasteczku porusza się specjalny bezpłatny pojazd, który dowozi wczasowiczów na plażę i z powrotem. W miasteczku znajdziemy specjalnie oznaczone przystanki. Miasteczko leży jednak na tyle blisko morza, że jest to raczej dodatkowa atrakcja dla dzieci, niż rzeczywista potrzeba transportowa.
  • Recepcje - biura agencji Lampo. Tutaj musimy się zgłosić po przyjeździe na miejsce w celu załatwienia wszystkich spraw meldunkowych, odebrania kluczy, wpłacenia kaucji. Tutaj także zgłaszamy wszystkie problemy związane z naszym mieszkaniem. Ponieważ miasteczko jest duże, znajduje się tam kilka takich biur. Warto przed przyjazdem dowiedzieć się gdzie  dokładnie znajduje się to, które będzie nas obsługiwać.

Bezpośrednio przy miasteczku Altanea znajdziemy:

  • Duży supermarket Aliper czynny 7 dni w tygodniu. Ceny są tam "normalne" w odróżnieniu od sklepików w miasteczku nastawionych typowo na turystów.
  • Kościół, gdzie w sezonie turystycznym odprawiane są niedzielne msze
  • Plaża nad morzem adriatyckim. Plażę od miasteczka oddziela około 200 metrowy pas zieleni z linią wysokich drzew tłumiących wiatr. Linia brzegowa na tym odcinku zabezpieczona jest licznymi betonowymi i kamiennymi ostrogami wchodzącymi w morze. Na budowlach tych żyją ślimaki morskie wytwarzające muszle, które następnie w wielkiej ilości wyrzucane są na brzeg. Plaża na tym odcinku wybrzeża Adriatyku podzielona jest na dwie części. Część plaży  od strony lądu, tą wyposażona w leżaki i parasole oddziela betonowy pas (rodzaj niskiego falochronu) od części leżącej bezpośrednio nad wodą.

Plaża nad Adriatykiem w Lido di Altanea, Caorle, Włochy
Widok z kamiennej ostrogi na plażę w Altanea u progu sezonu.
Za drzewami widoczne są rezydencje miasteczka Altanea.

Z Altanea sąsiadują:

  • pole golfowe
  • kemping Marelago

Okolica Altanea:

  • Do centrum Caorle jest około 5 km. Starówka w Caorle to jedno z najpiękniejszych miasteczek w tej części Adriatyku. Opis ze zdjęciami zawarłem w artykule o Caorle.
  • Do Wenecji jest około 60 km, 1 godzina jazdy samochodem,
  • Do Padwy (Bazylika św. Antoniego) - 100 km, 1 godzina 15 minut,
  • Do Triestu (port morski austro-węgier) - 115 km , 1 godzina 30 minut.
 Więcej informacji w artykule o włoskich autostradach.

Charakterystyka poszczególnych rezydencji:

Altanea tworzą rezydencje: Le Acacie, Le Betulle, Ai Faggi, Le Farnie, Le Frassinelle, Ai Ginepri, Le Ginestre, Ai Pini, Ai Pioppi, La Quercia, Robinia, Le Roverelle, Ai Salici, I Tamerici, Giardini Di Altea - Tigli, Lecci, Olmi, oraz hotele: Meregolf i Olympus.

Cały ośrodek zarządzany jest przez agencję Lampo. Podaję link bezpośredni do agencji lampo.it. Informacje o poszczególnych rezydencjach dostępne są na stronie ośrodka Altanea w wersjach językowych angielskiej, niemieckiej i włoskiej. Znajdziemy tam zdjęcia, opisy, mapę lokalizacji i cennik dla każdej z rezydencji. Ceny zależą od wielkości lokalu, liczby osób, a także jego lokalizacji. Mieszkania zwrócone oknami w stronę basenu w wewnętrznej części rezydencji są zwykle trochę droższe. Z tej strony można także dokonać bezpośredniej rezerwacji. Jeżeli obawiamy się rezerwować bezpośrednio we Włoszech (bariera językowa) to bardzo wiele polskich biur podróży oferuje swe usługi pośrednictwa w wynajmie tutejszych mieszkań. 

Rezydencje w Lido Altanea Caorle
Zestawienie podstawowych cech poszczególnych rezydencji w Altanea
Wszystkie mieszkania wyposażone są w klimatyzację i kącik kuchenny, w którym można przygotowywać posiłki. Większość posiada swoje baseny kąpielowe i niewielkie place zabaw dla dzieci wyposażone w kilka huśtawek. Tzw. ogród to kawałek trawnika z drzewkami.

Rezydencja Lecci obok Tigli i Olmi tworzy Giardini di Altea
Poszczególne rezydencje w Giardini di Altea są ogrodzone i zamykane (otwieranie na kod, który otrzymujemy przy zameldowaniu się) - dzieci nam nie uciekną

Wyposażenie mieszkania:

Mieszkania wyposażone są we wszystkie potrzebne sprzęty. Ilość łóżek odpowiada liczbie osób, na jaką mieszkanie jest przewidziane. Jeżeli w opisie mamy np. 4/6 to oznacza, że są 4 łóżka (zwykle 1 podwójne i 2 pojedyncze, oraz 2 miejsca do spania na rozkładanej kanapie w części dziennej mieszkania. Wielkość mieszkania określają litery A, B, C, D itd. Typ A oznacza mieszkanie składającej się z części dziennej (kącik kuchenny, kanapa, stół z krzesłami, TV plus łazienka. Typ B oznacza j.w. plus jedna sypialnia. Typ C - dwie sypialnie itd. Krzeseł i miejsc przy stole jest tyle, na ile osób mieszkanie jest przewidziane. Wyposażenie kącika kuchennego obejmuje kuchenkę (gazową lub elektryczną), zmywak, suszarkę do naczyń, garnki różnej wielkości, ekspres do kawy. Liczba kompletów talerzy, szklanek, filiżanek, kpl. sztućców itd. odpowiada liczbie mieszkańców. Łazienka wyposażona jest w kabinę prysznicową, umywalkę, ubikację, bidet i szafkę z lustrem. Szafy ubraniowe są w sypialniach i na korytarzu. Na balkonie znajdziemy suszarkę do ubrań. Na podłodze nie ma dywanów, ani żadnych wykładzin, ze względu na upał nie są potrzebne. Pomaga to utrzymać czystość, ale oznacza, że cokolwiek dzieci upuszczą na podłogę stłucze się. Mop z wiadrem powinien być na wyposażeniu mieszkania. Wszelkie środki czystości, płyny do mycia, ścierki kuchenne, papier toaletowy musimy przywieźć ze sobą. Ręczniki i bieliznę pościelową możemy wypożyczyć na miejscu za opłatą lub zabrać własne z domu. Z domu dobrze też zabrać też wszystkie przyprawy kuchenne, zapalniczkę (gdyby zapalarka do gazu w kuchence nie działała). 

Słownik:

aperto - otwarte, czynne
chiuso - zamknięte, nieczynne
orari di apertura - godziny otwarcia
tutti i giorni - codziennie
entrata - wejście
uscita - wyjście
pane - pieczywo, chleb (we Włoszech dostępny jest tylko chleb pszenny i różnego rodzaju bułki)
burro - masło
latte - mleko
gelato - lody
birra - piwo
vine - wino
caffe - kawa
spiaggia - plaża
parcheggio - parking

Zobacz także:

Rosolina


Rosolina Mare, Włochy

  • Rosolina Mare - opis
  • Noclegi - spis agencji oferujących noclegi

Adriatyk w Rosolina Mare - kąpiel w ciepłym morzu
Piaszczyste dno opada bardzo łagodnie i nawet daleko od brzegu morze jest płytkie

Rosolina Mare - kurort nad Adriatykiem, Włochy

Rosolina Mare należy do popularnych miejscowości wypoczynkowych wybrzeża Adriatyku. Znajduje się na południe od Wenecji niedaleko miasta Chioggia i około 10 km od miasteczka Rosolina, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Jest to miejscowość typowo letniskowa z niewielką liczbą stałych mieszkańców. Nie znajdziemy tu wysokich kilkupiętrowych hoteli. Dominują jednopiętrowe wille. Główną atrakcją jest plaża, która z każdego miejsca odległa maksymalnie o kilkaset metrów.



Plaża piaszczysta w Rosolina Mare
Codzienna poranna pielęgnacja plaży

Plaża i morze

Plaża rozciąga się przez 8 km, jest szeroka na 100 m i pokryta delikatnym piaskiem.

Plaża w Rosolina Mare.
Plaża w Rosolina Mare

Rosolina Mare jest usytuowane pomiędzy rzekami Adyga i Pad, na chronionym obszarze, dzięki czemu może pochwalić się piękną i nieskażoną przyrodą. W odległości kilku kilometrów na południe od centrum znajduje się rezerwat przyrody.

Plaża w Rosolina Mare nad Adriatykiem
Ledwie kilometr od centrum znajdziemy prawie dzikie plaże

Wczasy, wakacje w Rosolina Mare

Nie należy obawiać się, że w miejscowości typowo wakacyjnej nie będzie gdzie zrobić podstawowych zakupów spożywczych. W samej Rosolina Mare znajdziemy kilka supermarketów i wiele sklepików ze wszystkim co turyście może być potrzebne. Duży hipermarket znajduje się w mieście Rosolina przy głównej drodze Wenecja - Rawenna.

Morze Adriatyckie w Rosolina Mare. Kąpiel w morzu
Morze w Rosolina Mare nadaje się do kąpieli i zabaw w wodzie

Wycieczki po Włoszech

Kurort jest także dobrym punktem wypadowym do jednodniowych wycieczek. Podaję odległości i orientacyjny czas przejazdu w jedną stronę:
  • Chioggia (mniejsza wersja Wenecji)  22 km, 30 minut
  • Padwa (Bazylika św. Antoniego) 60 km, 1 godzina 10 minut
  • Wenecja (parkingi) 70 km, 1 godzina 10 minut
  • Rawenna (romańskie mozaiki) 90 km, 1 godzina 30 minut,
  • Mirabilandia (Park wodny koło Rawenny) 100 km, 1 godzina 40 minut
  • San Marino 175 km, 2 godziny 30 minut,
  • Loreto (sanktuarium Domek Loretański) 275 km, 3 godziny 10 minut.


Wczasy, wakacje, tanie noclegi - rezerwacja bezpośrednia

Link bezpośredni do spisu agencji http://www.comuni-italiani.it/029/040/siti/turismo.html



Caorle


Caorle, Włochy

  • O Caorle - opis miejscowości
  • Atrakcje Caorle - co warto zobaczyć
  • Agencje wynajmujących mieszkania wakacyjne w Caorle - spis
  • Kempingi w Caorle - spis

Caorle, Adriatyk - muszle na plaży
Adriatyk w Caorle tętni życiem

Caorle (Włochy) czyli morze i plaża nad Adriatykiem

Caorle jest jednym z najbardziej urokliwych miast na północnym wybrzeżu Adriatyku. W Caorle jest wszystko, czego można oczekiwać od wakacyjnego kurortu, a przy tym nie jest to miejsce skomercjalizowane i pozbawione duszy. Znajdziemy przepięknie odrestaurowaną starówkę, szerokie plaże, nadmorskie bulwary, port jachtowy i aquapark.


Caorle widok na plazę, Adriatyk i mieszkania na wakacje
Plaża w Caorle, w tle mieszkania na wakacje

Tuż obok starówki, w centrum Caorle znajduje się przystań z jachtami i kutrami. Tuż przy granicy miasta do morza wpada rzeka Livenza. Rzeka oddziela centrum Caorle od jego przedmieść, gdzie znajduje się dzielnica Porto San Margherita. W praktyce jest to niewielkie miasteczko turystyczne, które dziś jest jednym z największych portów żaglówek i jachtów na północnym wybrzeżu Adriatyku. Cały kompleks jest tak naprawdę sypialnią dla turystów, pełno tu apartamentów, hoteli i letnich rezydencji.



Wczasy, wakacje w Caorle

Caorle położone jest na wybrzeżu północnego Adriatyku. Miasto leży zaledwie około 900 km od polskiej granicy i stosunkowo niedaleko od autostrady A4, którą do Włoch wjeżdżają turyści z Polski. Dużą zaletą jest także bliskość innych kurortów oraz  nieduża odległość do Wenecji, która jest wspaniałym miejscem na jednodniową wycieczkę w trakcie wakacji w Caorle. Jak w każdym kurorcie na północy Włoch, także tutaj jest wielu turystów z Niemiec i Austrii. Caorle jest także popularne wśród Polaków i Czechów. Wiele polskich biur podróży pośredniczy w rezerwacji apartamentów, w sezonie letnim dojeżdżają tutaj autobusy rejsowe z Polski.

Wycieczki po Włoszech - atrakcje warte zobaczenia

Zabytkowa starówka - główną atrakcją Caorle w porównaniu z innymi kurortami północnego wybrzeża Adriatyku jest zabytkowa starówka. Przepiękne, bajecznie kolorowe kamieniczki, pomiędzy którymi można spacerować całymi wieczorami. Turystów kuszą lokalne restauracje ze stolikami ustawionymi na zewnątrz. Ulice starego miasta w całości są zamknięte dla ruchu samochodowego. Poza - często drogimi z punktu widzenia polskiego turysty - restauracjami znajdziemy tu także przytulne bary, puby, pizzerie, lodziarnie i winiarnie, gdzie za kilka euro można napić się lampki lokalnego wina.

Caorle Włochy starówka
Jeden z domów na starówce

Plaża w Caorle. Plaże są bardzo dobrze zagospodarowane. Pełno tu barów, przebieralni i bezpłatnych pryszniców. Plaże w Caorle dzielą się na dwie części: Spiaggia di Ponente i Spiaggia di Levante.

Aquapark Aquafollie - aquapark położony około kilometra od starego miasta czynny jest od czerwca do końca września.

Katedra św. Stefana - została wzniesiona w 1038 r., jako przykład stylu romańskiego. Przy drzwiach do świątyni znajdują się dwie płaskorzeźby. Wewnątrz katedry znajduje się wiele zabytkowych dzieł sztuki weneckiej. Charakterystyczna (widoczna na wielu pocztówkach z Caorle) dzwonnica kościoła pochodzi z 1048 r. i ma wysokość 48 metrów. W katedrze znajduje się muzeum liturgiczne założone w 1975 r.  przez patriarchę Albino Luciani, który następnie został papieżem Janem Pawłem I.

Caorle Włochy katedra
Wieża katedry w Caorle

Nadmorska promenada - wzdłuż plaż, pomiędzy leżakami, a hotelami biegnie deptak. W samym centrum możemy z niego podziwiać rzeźby w kamieniach ułożonych wzdłuż linii morza. Co roku, w lipcu do Caorle przyjeżdżają artyści z całego świata, którzy rzeźbią tutejsze skały.

Caorle Włochy promenada
Nadmorska promenada w Caorle.
Rzeźby wcale nie muszą być nudne dla dzieci.

Kościół Matki Boskiej z Dzieciątkiem - zbudowany na niewielkim wzniesieniu, tuż nad samym morzem, pomiędzy dwoma plażami miejskimi. W przeszłości kościół miał trzy nawy, ale morze regularnie niszczyło jedną z nich, więc w XVIII w. przebudowano kościół do stanu obecnego.

Sanktuarium w Caorle nad Adriatykim, Włochy
Sanktuarium w Caorle nad brzegiem Adriatyku.

Legenda głosi, że setki lat temu rybacy zobaczyli światło na morzu. Gdy podpłynęli bliżej zauważyli w morzu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wydobyli ją i przypłynęli z nią na ląd. Biskup podjął decyzję aby przenieść figurę do pobliskiej katedry. Okazała się ona jednak za ciężka i mieszkańcy nie mogli jej przenieść. W miejscu, w którym rybacy położyli figurę wzniesiono kościół.

Powyższe informacje o Caorle zaczerpnięto w dużym stopniu z przewodnika internetowego kierunekwlochy.pl

Noclegi, wczasy, wakacje - rezerwacja bezpośrednia

Poszukiwanie kwatery wakacyjnej można rozpocząć od oficjalnego portalu turystycznego Caorle: turismo.caorle.eu Strona ta niestety nie posiada wersji polskojęzycznej.
Najtańsze noclegi zwykle znajdziemy przeszukując oferty agencji nieruchomości. Agencje te oferują noclegi o różnym standardzie i w różnych cenach także poza Caorle. Warto więc poświęcić trochę czasu i przewertować ich ofertę. Jest to zwykle najtańszy sposób znalezienia mieszkania na wakacje, bo omija się pośredników, lecz wiąże się też z pewnym ryzykiem (brak polskiego opiekuna, problem z dochodzeniem ewentualnych roszczeń). Należy więc dokładnie poczytać wszystkie informacje zawarte na stronie danego usługodawcy. 

Tanie noclegi - rezerwacja bezpośrednia

Poniżej spis alfabetyczny agencji oferujących noclegi w Caorle. Nie dokonuję tu ich oceny. Informacje standardowo dostępne są w językach włoskim, angielskim i niemieckim. Warto poświęcić nawet kilka godzin na zapoznanie się z zamieszczoną tu ofertą, aby dokonać najlepszego wyboru. Agencje te oferują noclegi w różnych dzielnicach Caorle, a także w okolicznych miejscowościach nad północnym wybrzeżem Adriatyku, a my przecież wybieramy się nad ciepłe morze, a nie koniecznie do Caorle.

Agencje oferujące noclegi w Caorle


Kempingi w Caorle

Włoskie kempingi to nie tylko łąka pod namioty, ale prawdziwe miasteczka turystyczne ze zwykle bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą (restauracje, sklepy, baseny, place zabaw, łazienki, świetlice, itp.).